Artykuł sponsorowany

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest inwestycją zarówno w zdrowie, jak i piękno naszego uśmiechu. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga on także odpowiedniej troski o higienę jamy ustnej. W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego istnieje większe ryzyko powstawania próchnicy, a także problemów z dziąsłami, dlatego niezmiernie ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo dbać o zęby w tym okresie. W artykule przedstawiamy kluczowe aspekty utrzymania czystości jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego.

Odpowiednie szczotkowanie zębów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego szczotkowanie zębów powinno być przeprowadzane co najmniej trzy razy dziennie, po każdym posiłku. Ważne jest stosowanie odpowiedniej techniki oraz używanie miękkiej szczoteczki do zębów, która ani nie uszkodzi aparatu, ani nie podrażni dziąseł. Można stosować też szczoteczkę elektryczną. Szczotkowanie powinno być dokładne, lecz delikatne, a czas trwania tej czynności powinien wynosić nie mniej niż dwie minuty.

Stosowanie nici dentystycznej

Nawet najlepsze szczotkowanie zębów może nie usunąć wszystkich resztek jedzenia, a także płytki bakteryjnej z trudno dostępnych miejsc. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, aby utrzymać jamę ustną w czystości. Istnieją specjalne nici dla osób noszących aparat ortodontyczny, które ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni między zębami oraz elementami aparatu.

Płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym

Płyny antybakteryjne są doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Pomagają one zwalczać bakterie odpowiedzialne za próchnicę, zapalenie dziąseł, a także inne problemy związane z higieną jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym powinno być wykonywane codziennie po szczotkowaniu zębów oraz nitkowaniu.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz ortodonty

W trakcie leczenia ortodontycznego niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz ortodonty w Piasecznie czy to innych miastach. Stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej, natomiast ortodonta sprawdzi prawidłowość działania aparatu, a ponadto dokona ewentualnych korekt. Wizyty kontrolne pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych problemów, a jednocześnie zapobiegają powikłaniom.

Ograniczenie spożywania słodyczy oraz twardych pokarmów

Podczas leczenia ortodontycznego warto ograniczyć spożywanie słodyczy, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Ponadto warto pamiętać o unikaniu twardych pokarmów, takich jak orzechy czy chrupki, które mogą przyczynić się do uszkodzenia elementów aparatu ortodontycznego. Zamiast tego, warto sięgać po zdrowe przekąski, bogate w witaminy, takie jak owoce czy warzywa. 

Dbanie o własne dziąsła

Dziąsła są narażone na podrażnienia i stan zapalny podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Dlatego ważne jest dbanie o ich kondycję poprzez delikatne masowanie oraz stosowanie preparatów wzmacniających dziąsła. W przypadku wystąpienia bólu czy krwawienia z dziąseł warto skonsultować się ze stomatologiem.

Podsumowując, dbanie o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego wymaga nieco więcej wysiłku niż zwykle, ale jest kluczowe dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Stosowanie odpowiednich narzędzi do czyszczenia, mycie zębów po każdym posiłku oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa to podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem po zakończeniu terapii.