Artykuł sponsorowany

Jak diagnozuje się niedosłuch?

Jak diagnozuje się niedosłuch?

Niedosłuch to coraz częstszy problem, z którym borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Właściwa diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia osób dotkniętych tym schorzeniem. W artykule przedstawiamy metody diagnozowania niedosłuchu oraz możliwości przeprowadzenia badania słuchu w Krakowie.

Diagnozowanie niedosłuchu - podstawowe informacje

Niedosłuch to zaburzenie polegające na obniżeniu zdolności odbioru dźwięków przez ucho, co prowadzi do trudności w komunikacji i funkcjonowaniu w codziennym życiu. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia, takich jak genetyka, infekcje, urazy czy starzenie się. Diagnoza niedosłuchu opiera się na przeprowadzeniu szeregu badań audiologicznych, które pozwalają ocenić stopień uszkodzenia słuchu i dobrać odpowiednie metody leczenia.

Audiometria tonalna - podstawowe badanie słuchu

Audiometria tonalna to badanie, które pozwala ocenić próg słyszalności pacjenta dla różnych częstotliwości dźwięków. Badanie przeprowadza się za pomocą specjalistycznego sprzętu - audiometru, który generuje dźwięki o różnej wysokości i głośności. Pacjent, mając na uszach słuchawki, sygnalizuje, kiedy słyszy dany dźwięk. Na podstawie uzyskanych wyników audiolog ocenia stopień niedosłuchu oraz jego rodzaj (np. przewodzeniowy, odbiorczy).

Audiometria impedancyjna - badanie sprawności ucha środkowego

Audiometria impedancyjna to badanie, które pozwala ocenić sprawność ucha środkowego i wykryć ewentualne problemy związane z jego funkcjonowaniem. Badanie polega na zmierzeniu ciśnienia w uchu środkowym oraz ocenie ruchomości błony bębenkowej i kosteczek słuchowych. Audiometria impedancyjna jest szczególnie przydatna w przypadku dzieci, u których często występują problemy związane z uchem środkowym, takie jak zapalenie ucha czy płyn w jamie bębenkowej.

Otoemisje akustyczne - badanie dla niemowląt i małych dzieci

Otoemisje akustyczne to badanie, które pozwala ocenić funkcjonowanie komórek zmysłowych wewnątrz ucha wewnętrznego. Badanie polega na rejestrowaniu dźwięków generowanych przez te komórki w odpowiedzi na bodźce akustyczne. Otoemisje akustyczne są szczególnie przydatne w przypadku niemowląt i małych dzieci, które nie są w stanie współpracować podczas tradycyjnych badań audiologicznych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a wyniki pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze słuchem.

Badanie słuchu w Krakowie - gdzie można się udać

Badania słuchu w Krakowie można wykonać w wielu placówkach, które oferują diagnostykę dla osób w różnym wieku. Wśród nich warto wymienić przykładowo firmę dor-MED. W tym Specjalistycznym Centrum Medycznym o specjalizacji audiologiczno-otolaryngologicznej pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych usług diagnostycznych, z których skorzystać mogą nie tylko dorośli, seniorzy i dzieci, ale również noworodki. Doświadczeni lekarze dysponują nowoczesnym sprzętem, który zapewnia szerokie możliwości w zakresie rozpoznania różnych schorzeń, w tym związanych z niedosłuchem. Oczywiście w Krakowie znaleźć można też wiele innych placówek, w których także przeprowadzane są badania w kierunku niedosłuchu.

Podsumowując, diagnoza niedosłuchu opiera się na przeprowadzeniu szeregu badań audiologicznych, które pozwalają ocenić funkcjonowanie poszczególnych części ucha i dobrać odpowiednie metody leczenia. W Krakowie istnieje wiele placówek medycznych oferujących takie badania, dzięki czemu osoby zmagające się z problemami ze słuchem mają dostęp do profesjonalnej diagnostyki i wsparcia.