Artykuł sponsorowany

Jakie akcesoria drukarskie są niezbęne do sitodruku?

Jakie akcesoria drukarskie są niezbęne do sitodruku?

Sitodruk to technika druku, która pozwala na uzyskanie trwałych i wyrazistych wzorów na różnych materiałach. Jest to popularna metoda stosowana w przemyśle odzieżowym, reklamowym czy poligraficznym. Aby rozpocząć pracę z sitodrukiem, warto poznać podstawowe akcesoria drukarskie, które są niezbędne do realizacji tego procesu. W tym artykule przedstawimy cztery kluczowe elementy wyposażenia warsztatu sitodrukowego.

Ramki i siatki drukarskie

Podstawowym elementem sitodruku są ramki drukarskie, na których naciągnięta jest siatka. Ramki mogą być wykonane z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz rodzaju projektu. Siatki drukarskie mają różne wielkości oczek, które decydują o szczegółowości nadruku. Im mniejsze oczka, tym większa precyzja druku. Ważne jest również dobranie odpowiedniej siatki do rodzaju farby używanej w procesie sitodruku.

Farby do sitodruku

W sitodruku stosuje się specjalne farby, które charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Istnieje wiele rodzajów farb, w zależności od materiału, na którym ma być wykonany nadruk. Do najpopularniejszych należą farby plastizolowe, stosowane głównie do druku na tkaninach bawełnianych, oraz farby wodne, które są bardziej ekologiczne i nadają się do druku na różnych podłożach. Wybór odpowiedniej farby jest kluczowy dla uzyskania trwałego i estetycznego wydruku.

Narzędzia do nanoszenia farby

Aby nanieść farbę na siatkę drukarską, niezbędne są specjalne narzędzia. Do tego celu służy rakiel – gumowy lub metalowy element o kształcie prostokąta, który pozwala równomiernie rozprowadzić farbę na siatce. Rakiel jest dostępny w różnych rozmiarach i twardościach, co pozwala dopasować go do rodzaju projektu oraz siatki drukarskiej. Ważne jest również utrzymanie rakieli w czystości, aby uniknąć zabrudzenia siatki oraz uzyskać precyzyjny nadruk.

Suszenie i utrwalanie nadruku

Po naniesieniu farby na materiał konieczne jest jej utrwalenie. W przypadku sitodruku tekstylnego używa się takich akcesoriów drukarskich jak suszarki tunelowye lub termofiksatory, które pod wpływem wysokiej temperatury utrwalają nadruk na tkaninie. Dla innych materiałów, takich jak papier czy plastik, stosuje się suszarki UV, które utrwalają farbę za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Dobór odpowiedniego urządzenia do suszenia zależy od rodzaju farby oraz podłoża, na którym wykonany został nadruk.

Pomocnicze narzędzia do sitodruku

W trakcie procesu sitodruku przydatne mogą okazać się różnego rodzaju narzędzia pomocnicze. Przykłady to miarki, linijki czy kątowniki, które pozwolą na precyzyjne ustawienie ramki względem materiału drukowanego. Ponadto, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne noże do cięcia folii, które ułatwią przygotowanie wzoru do nałożenia na siatkę. Inne przykłady to pędzelki do retuszu czy taśmy klejące do maskowania niepotrzebnych obszarów siatki.

Systemy rejestracji i ustawiania ram

Precyzyjne ustawienie ramy względem materiału jest kluczowe dla uzyskania idealnego nadruku. W tym celu warto zainwestować w systemy rejestracji, które pozwolą na łatwe i szybkie ustawienie ramy w odpowiedniej pozycji. Takie systemy często wyposażone są w specjalne prowadnice, blokady czy magnesy, które ułatwiają precyzyjne dopasowanie ramy do materiału drukowanego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie perfekcyjnych rezultatów nawet przy wielokolorowych nadrukach.