Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze awarie palników na pellet do pieców na ekogorszek i jak ich uniknąć?

Jakie są najczęstsze awarie palników na pellet do pieców na ekogorszek i jak ich uniknąć?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swoim domu. Palniki na pellet do pieców na ekogroszek zdobywają popularność ze względu na swoją efektywność i przyjazność dla środowiska. Jak jednak każde urządzenie, również te mogą ulec awarii. W artykule przedstawiamy najczęstsze problemy związane z palnikami na pellet oraz wskazujemy, jak im zapobiegać, by cieszyć się niezawodnym działaniem systemu grzewczego.

Czym jest palnik na pellet?

Palnik na pellet to urządzenie, które pozwala na spalanie granulatu drzewnego, zwanego właśnie pellete, w celu ogrzewania pomieszczeń. Pellet jest produktem ubocznym powstałym z przetwarzania drewna, a jego spalanie charakteryzuje się wysoką sprawnością i niską emisją szkodliwych substancji. Palniki tego typu są wyposażone w automatyczny system podawania paliwa oraz elektroniczną regulację mocy grzewczej, co sprawia, że ich obsługa jest niezwykle prosta, wygodna, a jednocześnie ekonomiczna. 

Awaria podajnika peletu

Podajnik peletu to kluczowy element palnika, który odpowiada za dostarczenie paliwa do komory spalania. Niestety, często dochodzi do jego awarii, wynikającej z błędów konstrukcyjnych, zużycia części czy zabrudzeń wewnątrz urządzenia. Aby uniknąć tego typu problemów, warto regularnie czyścić podajnik oraz sprawdzać stan jego elementów. W przypadku zużycia lub uszkodzenia części, należy je jak najszybciej wymienić.

Zakłócenia w procesie spalania

Niewłaściwe spalanie peletu może prowadzić do powstawania sadzy, co z kolei może powodować awarie palnika. Aby temu zapobiec, należy dbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym znajduje się piec oraz regularnie kontrolować stan filtrów powietrza. Ponadto, warto stosować wyłącznie wysokiej jakości pellet, który charakteryzuje się niską zawartością wilgoci i popiołu.

Zabrudzenie komory spalania

Podczas spalania peletu w komorze spalania gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak sadza czy popiół. Jeśli nie zostaną one systematycznie usuwane, mogą prowadzić do awarii palnika. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić komorę spalania oraz sprawdzać stan elementów palnika, takich jak żarnik czy świeca żarowa. W przypadku uszkodzeń lub zużycia tych części, konieczna będzie ich wymiana.

Niewłaściwe ustawienia sterownika

Sterownik jest mózgiem całego systemu grzewczego i odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie palnika na pellet. Błędne ustawienia sterownika mogą prowadzić do awarii urządzenia oraz nieefektywnego spalania paliwa. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto zasięgnąć porady specjalisty odnośnie właściwych ustawień sterownika oraz regularnie kontrolować jego działanie.

Problemy z zasilaniem

Palnik na pellet do pieca na ekogroszek wymaga stałego dopływu energii elektrycznej, aby prawidłowo funkcjonować. Awaria zasilania może spowodować przestój w pracy urządzenia oraz niedogrzanie pomieszczeń. Dlatego warto zadbać o stabilne zasilanie oraz zainstalować zabezpieczenia przed przepięciami, które mogą uszkodzić palnik.

Zakup odpowiedniego palnika

Wiele problemów związanych z awariami palników na pellet można uniknąć już na etapie zakupu urządzenia. Warto wybrać sprawdzony model od renomowanego producenta, który oferuje gwarancję oraz serwis posprzedażowy. Ponadto, warto pamiętać o dostosowaniu mocy palnika do potrzeb grzewczych budynku oraz o regularnym serwisowaniu urządzenia.