Artykuł sponsorowany

Z jakich powodów warto się zdecydować na okna trzyszybowe?

Z jakich powodów warto się zdecydować na okna trzyszybowe?

Decydując się na remont czy budowę domu, warto zwrócić uwagę na każdy detal. Jednym z kluczowych elementów, które mają wpływ na komfort mieszkania oraz oszczędność energii, są okna. Wśród wielu dostępnych modeli na rynku, coraz większą popularnością cieszą się okna trzyszybowe. Zastanawiasz się, co za tym przemawia? Spieszymy z odpowiedzią. W niniejszym artykule przedstawimy Ci charakterystykę tych okien oraz podpowiemy, dlaczego warto się na nie zdecydować bez względu na charakter inwestycji.

Przeczytaj również: Jakie są zalety i wady stosowania płyt warstwowych w budownictwie?

Charakterystyka okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe to nowoczesne rozwiązanie, które charakteryzuje się zastosowaniem trzech szyb równolegle ułożonych w jednej ramie. Pomiędzy szybami znajdują się komory wypełnione gazem, najczęściej argonem lub kryptonem, który zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Ramy okien trzyszybowych wykonane są z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV czy aluminium, a ich grubość jest zazwyczaj większa niż w przypadku tradycyjnych okien dwuszybowych.

Porównanie okien trzyszybowych z innymi modelami

W porównaniu do okien dwuszybowych, trzyszybowe oferują znacznie lepszą izolację termiczną, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynku i większy komfort domowników niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Ich współczynnik przenikania ciepła (Uw) jest niższy niż w przypadku okien dwuszybowych, co oznacza mniejsze straty energii. Ponadto, dzięki zastosowaniu trzech szyb, okna te zapewniają lepszą izolację akustyczną, co jest szczególnie istotne w przypadku domów położonych w hałaśliwych miejscach np. w centrum miasta czy w pobliżu ruchliwej ulicy.

Zalety okien trzyszybowych

Główną zaletą okien trzyszybowych jest ich doskonała izolacja termiczna i akustyczna. Dzięki temu, mieszkanie staje się bardziej komfortowe i ciche, a rachunki za ogrzewanie są niższe. Ponadto, okna te są bardziej szczelne niż dwuszybowe, co przekłada się na mniejszą ilość wilgoci w pomieszczeniach oraz lepszą ochronę przed wpadającym do wnętrza zimnem i wiatrem. Warto również dodać, że okna trzyszybowe są bardziej ekologiczne, gdyż zużywają mniej energii na ogrzewanie. Ich zakup można zatem uznać za inwestycję w proekologiczne postępowanie w przyszłości.

Kto powinien się zdecydować na montaż okien trzyszybowych?

Okna trzyszybowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wysoki komfort mieszkania oraz oszczędność energii. Praktycznie mogą być więc stosowane przez każdego inwestora. Szczególnie jednak polecane są w przypadku budynków energooszczędnych oraz pasywnych, gdzie minimalizacja strat ciepła jest kluczowa. Ponadto, okna te sprawdzą się w domach położonych w hałaśliwych miejscach, gdyż skutecznie tłumią dźwięki docierające z zewnątrz, zapewniając maksimum komfortu domownikom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien trzyszybowych?

Przy wyborze okien trzyszybowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła (Uw) oraz izolacji akustycznej (Rw). Im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacja termiczna, a im wyższy Rw, tym lepsza izolacja akustyczna. Po drugie, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania ramy – drewniane ramy są bardziej ekologiczne, ale wymagają większej konserwacji, natomiast ramy PCV czy aluminiowe są bardziej trwałe i łatwiejsze w utrzymaniu. Rodzaj zastosowanego materiału finalnie wpływa też na cenę okna. Oprócz tego przy zakupie ważne jest również sprawdzenie jakości uszczelek oraz systemu otwierania i zamykania okna.